Burhan Oralay
 
! Gümrük / Gümrük Müşavirliğinin Önemine İlişkin Bir Anı

Gümrük Müşavirliğinin Önemine İlişkin Bir Anı

BABAM, İLK BAŞKANLARIMIZDAN OLMANIN DIŞINDA, ÇOK ESKİ GÜMRÜK VE MUAYENE MEMURLARINDANDIR. AKTİF GÜMRÜK MÜŞAVİRLİĞİ YAŞANTISINI 1978 ŞUBATINDA NOKTALAMIŞTIR. 1981 - 1982 ARASINDAKİ 10 AYLIK KADAR TURİSTİK SAYILABİLECEK ÇALIŞMASI DA DAHİL OLMAK ÜZERE ANKARA GÜMRÜK MÜDÜRLÜĞÜ DIŞINDA İŞ TAKİP ETMEMİŞTİR. BENİM ANONİM ŞİRKET KURUP, İSTANBULDA DA SÜREKLİ İŞ ÜSTLENMEM SEBEBİ İLE 1984 - 1989 ARASINDA 5 - 5,5 SENE KADAR İSTANBUL İŞLERİMİZDE HAFİF ÇALIŞMALAR YAPMIŞ AMA BİR TEK DEFA OLSUN GÜMRÜKLERE GİTMEMİŞTİR. ŞU AN (25.10.2009) İTİBARİYLE 86 YAŞINDA OLUP, SANIRIM YAŞAYAN EN YAŞLI VEYA EN YAŞLILARDAN GÜMRÜK MEMURU, GÜMRÜK MUAYENE MEMURU VE GÜMRÜK MÜŞAVİRİDİR.

BEN 1975 SENESİNDE GÜMRÜK MÜŞAVİRLİĞİ BELGESİNİ (GÜMRÜK KOMİSYONCULUĞU KARNESİNİ) ALDIĞIMDA 21 YAŞIMDA İDİM. 1615 SAYILI KANUNA GÖRE KARNE ALMAK İÇİN 21 YAŞINDA OLMAK GEREKİYOR İDİ. EN GENÇ YAŞTA KARNE ALAN GÜMRÜK MÜŞAVİRİNİN BEN OLDUĞUMU SANIYORUM. BUNUN PEK ÖNEMİ YOK GİBİ GÖRÜNSE DE, MESLEĞİMİZİN ÖNEMİNİ VURGULAYACAK BİR YAKLAŞIMA ARACILIK ETMEKTEDİR.

BABAMIN GENEL MÜDÜRLÜK BÜNYESİNDE GÜMRÜK MEMURLUĞUNDAN GELİYOR OLMASI, ANKARA'NIN YERLİSİ OLMASI VE KONUMU SEBEBİYLE GÜMRÜK TEŞKİLATININ ÇOK ÜST DÜZEY YÖNETİCİLERİ DE DAHİL OLMAK ÜZERE ÇOK GENİŞ YELPAZEDE İDARECİ ARKADAŞLARI VAR İDİ. PEK ÇOĞUYLA ÇOK YAKIN VE SAMİMİ ARKADAŞLIK BAĞLARI OLMASINA KARŞIN, HİÇ BİR ZAMAN İŞ İÇİN HİÇ BİRİSİNİN KAPISINI ÇALMAMIŞTIR.

BABAM TURHAN ÖRALAY, NAM I DİĞER DELİ TURAN, GÖZÜNÜ BUDAKTAN ESİRGEMEYEN, HAKLI OLDUĞU NOKTADA AMİR, MEMUR, YÖNETİCİ, BAKAN, MÜFETTİŞ AYRIMI YAPMAKSIZIN GEREKTİĞİNDE DÖĞÜŞEREK, İŞİNİ KENDİ BEYNİNİN GÜCÜ VE CENGAVERLİĞİ İLE SONUÇLANDIRAN BİR ADAMDI.

YUKARIDA SÖZÜNÜ ETTİĞİM ARKADAŞLARI İLE GÖRÜŞTÜĞÜNDE, BEN DE ORALARDA İSEM HEMEN BENİ ÇAĞIRIR - Kİ BU YAKLAŞIK İKİ SENE KADAR SÜRDÜ - , "BAK ! BENİM OĞLUM 21 YAŞINDA AMA SENİN MESLEK YAŞAMININ EN ÜST DÜZEYİNDEN EMEKLİ OLDUKTAN SONRA GELECEĞİN NOKTAYA ŞİMDİDEN GELDİ." DER İDİ. BU SÖYLEM BÜYÜK ÖLÇÜDE HOŞUMA GİDERDİ.

HALEN DE EMEKLİ OLAN ÜST DÜZEY YÖNETİCİLERİN ÇOĞU GÜMRÜK MÜŞAVİRLİĞİ YAPMA PEŞİNDEDİRLER. ÖTEYANDAN ÖNEMLİ BİR KONUDA YÖNETİCİLİK ÖMRLERİNİN MEMURİYETLERİ İLE, MÜŞAVİRLİK ÖMRÜRLERİNİN HAYATLARI İLE SINIRLIDIR.

BURADAN ÇIKAN SONUÇ : GÜMRÜK MÜŞAVİRLİĞİ, KARİYER OLARAK EN ÜST DÜZEY GÜMRÜK MÜSTEŞARLIĞI YÖNETİCİLİĞİNDEN DAHA BÜYÜKTÜR.

 
 
Designed by Hasan ÇELİKYÜREK
Yayım : 26.12.2009 Güncelleme : 18.05.2013
Site İçeriğinin İzinsiz Alınması Kopyalanması Yasaktır. © - 2005