Burhan Oralay
 
Sitenin Oluşumu

SİTENİN OLUŞUM SÜRECİ

            Web sitesinin şu ana kadar ki tasarımında ve verilerin düzenlenmesinde, Burhan Beyin 600 saatlik çalışmasının haricinde benim de 600 saatin üzerindeki çalışmamla beraber toplam 1.200 saatlik bir mesai harcanmıştır. Web sitesinin yapımında hiçbir emek ve masraftan kaçınmayan Sayın Burhan Öralay, işine verdiği emek, düzeni ve disiplinli tavrı, dürüst çalışma ilkesi ile bugüne kadar birlikte çalışmış olduğum ve sayfasını severek, heyecanla tamamlamaya çalıştığım, ayrıca kendime örnek aldığım bir ağabeyim olmuştur.

            Çok titiz ve düzenli bir çalışma prensibine sahip Sayın Burhan Öralay’ın istekleri doğrultusunda sayfa şekillendirilerek hayata geçirildi. Sayfadaki diğer eksiklikler de zamanla tamamlanarak siz değerli ziyaretçilerimize açılacaktır.

            Site tasarımında kullanılan yazılımlardan tutun, verilerin derlenip toparlanmasına kadar bir çok yazılım ve programlama dili kullanılmıştır.

            En çok ve en yoğun kullanılan yazılım ve teknolojilerin kullanıldığı durumlar aşağıdaki gibidir.

Genel çerçeveyle;

  • Web kodlama editörü olarak Macromedia Dreamweaver,
  • Web programlama da; ASP (Active Server Page), HTML (Hyper Text Markup Language), Javascript, CSS (Cascading Style Sheets), Jquery gibi diller ve yardımcı teknolojiler,
  • Gümrükleme verilerinin istenilen şekilde gösterilmesi, eski verilerin düzeltilmesi yeniden hesaplanmasında; Visual Basic, SQL (Structured Query Language), Microsoft Excel, Microsoft Access ve Notepad ++ gibi yazılımlar ve teknolojiler kullanılarak birçok program yazıldı ve sonuçlandırıldı.
  • Video ve Audioların web ortamına geçirilmesinde ve düzenlenmesinde Windows Movie Maker, Free Video to Flash Converter, VirtulDub, K-Lite Codec Pack, DirectX 11, A3 Filter, Nvidia Geforce CUDA gibi yazılımlar ve teknolojiler,
  • Resim ve Müziklerin gösteriminde ise LightBox Scripti,
  • Fotoğrafların istenilen formata dönüştürülmesinde, Web sitesinin grafik tasarımında Adobe PhotoShop ve Adobe İmage Ready yazılımları kullanıldı.

 

  Öğr. Gör. Hasan Çelikyürek
Yüzüncü Yıl Üniversitesi
Gevaş Meslek Yüksekokulu
Bilgisayar Programcılığı Bölümü
65700 Gevaş / VAN
 
 
Designed by Hasan ÇELİKYÜREK
Yayım : 21.06.2013 Güncelleme : 21.06.2013
Site İçeriğinin İzinsiz Alınması Kopyalanması Yasaktır. © - 2005